MDA , PMA , MDMA

5. března 2008 v 17:18
MDA- methylenedioxyamphetamin
Stejně jako extáze (MDMA) je MDA amfetamin, ale má více halucinogenní účinky (proto je někdy řazen mezi halucinogeny). Může také způsobit nevolnost. Obvykle je k dostání v kapslích nebo v prášku a někteří lidé ho berou společně s extází. Z něj se syntézou vyrábějí další halucinogeny či amfetaminy (např. PCP, PMA, MDMA, ...)
PMA - parametoxyamfetamin
PMA- tabletaLátka, která se začala ve větší míře šířit v polovině roku 2000. Jedná se o velmi silný stimulant s halucinogenními účinky. Jeho výroba je jednodušší a levnější než výroba MDMA. Nejčastěji se objevuje v tabletách se symbolem Mitsubishi. Dávka větší než 50 mg způsobuje tachykardii, vysoký tlak, ztížené dýchání, svalové křeče či nebezpečně vysokou teplotu. To může vést k selhání organismu, komatu a smrti. PMA způsobilo devět úmrtí v USA, šest v Austrálii a ještě více v Anglii a v Evropě vůbec.
Samostatnou skupinou nebezpečí a problémů na parties jsou úrazy. Zde se velmi obtížně určuje, do jaké míry s nimi souvisí konzumace Extáze a do jaké míry jsou způsobeny nedbalostí pořadatelů nebo neukázněností návštěvníků párty. Osobně jsem byl svědkem případu, kdy mladá dívka přepadla z galerie na taneční plochu a těžce si při tom poranila páteř. Jiný návštěvník prošel skleněnou tabulí a vážně se při tom pořezal.
PMA - parametoxyamfetamin a PMMA - parametoxymetamfetamin
Dávkování PMA (i PMMA) v tabletách se pravděpodobně pohybuje v rozmezí 40 - 100mg. Účinek samozřejmě velmi odvisí na dávce a na tom, zda-li se jedná pouze o PMA nebo o kombinaci s jinou látkou (nejčastěji MDMA nebo amfetamin). Tyto kombinace jsou velmi nebezpečné. PMA má psychotropní účinky podobné částečně LSD a MDMA což ji spíše řadí k halucinogenům.Intoxikace se velmi často začne projevovat silnou nevolností (silnější než po MDMA) a zvracením, zvýšenou tepovou frekvencí, tlakem krve, dále může následovat zvýšení tělesné teploty (až vysoká horečka), svalové spasmy až křeče. Právě vysoká teplota je nejčastějším spouštěčem dalších komplikací, které mohou nastat.Záludnost u PMA spočívá mimo jiné i v tom, že první příznaky intoxikace nastupují o něco později (zhruba za 45-120min) než po MDMA (20-60min). Mnoho lidí se právě proto domnívá, že tableta kterou snědli byla "slabá" a proto zkonzumuje ještě jednu, dvě nebo nějakou jinou. Když pak účinek nastoupí, je už dost často pozdě, protože již došlo k předávkování.
MOŽNÉ ÚMRTÍ
MDMA - extáze

Extáze, zvaná též "E, éčko, extoška, XTC, ex, X, kolčo, koláč, Eden, Adam, Eva, Love, Empathy, Harmony" apod., je semisyntetická droga, MDMA - prášekkterá se vyskytuje nejčastěji v podobě malé tablety s vyraženým symbolem (např. holubice, hvězdy, sluníčka apod., v poslední době se často vyskytují tablety s vyraženými značkami různých firem např. Motorola, Mitsubishi apod.). Další podobou Extáze mohou být výjimečně gelové kapsle různých barev, jemný bílý prášek nebo roztok. Jedna dávka MDMA v tabletě se pohybuje mezi 80-160 mg . Jako optimální dávka se uvádí 2 mg/kg tělesné hmotnosti. Užívá se výlučně orálně a působí cca po třiceti minutách. Při vyšších dávkách se zvyšuje stimulační charakter drogy. Závislost:Při pravidelném užívání MDMA fyzická závislost na drozeXTC nevzniká, ale často se objevuje závislost psychická posilovaná závislostí na tanečních parties. Historie:Chemickou látku MDMA poprvé vyvinuli chemici německé farmakologické společnosti Merck v roce 1912.
Patentována byla jako prostředek k hubnutí na základě potlačení chuti k jídlu. Tento lék se však nikdy nezačal vyrábět. V roce 1953 testovala tuto látku americká armáda jako možnou bojovou látku a jako tzv. "sérum pravdy". V roce 1965 tuto látku znovu vyrobil americký vědec, zkoumající chemickou skupinu fenetylaminů, Alexander Shulgin . Ten drogu zkoušel v okruhu svých známých. Poté se droga začala v malých dávkách (40-60 mg) používat v psychoterapii pro větší otevřenost pacientů. Největší oblíbenosti se u terapeutů těšila v letech 1977-1985. Spolu se vznikající taneční scénou se začátkem 80. let začíná Extáze šířit po světě jako její nedílná součást. Do Evropy pronikla dvěma cestami - přes Anglii a přes středomořský ostrov Ibiza, kam se na tamní letní parties dodnes sjíždějí příznivci taneční hudby z celého světa.
Do roku 1985 byla Extáze legální a byla běžně k sehnání v klubech, barech apod. Současný stav: V roce 1985 byla Extáze zakázána a od té doby se situace kolem ní začala vyvíjet do současné podoby. Extáze se stala ilegální drogou se vším, co k tomu patří. Začal se rozvíjet černý trh s Extází, který se díky její stále se zvyšující poptávce, stal záhy velmi lukrativním.
Cena jedné tablety je v dnešní době asi 300 Kč, 20 NGL, 15 USD, 10 GBP. Spotřeba ve Velké Británii, kde je nejrozvinutější klubová scéna na světě se odhaduje až na 5 mil. tablet týdně. Nebezpečí:Nejčastější příčinou kolapsu po požití Extáze je úpal - přehřátí organismu. Dochází k němu díky skutečnosti, že MDMA, stejně jako amfetamin, umožňuje překonat zvýšenou zátěž organismu aniž by při tom konzument pociťoval žízeň. V prostředí párty je toto umocněno několikahodinovým tančením v davu, nedostatečně okysličeným vzduchem, vysokou teplotou okolního prostředí, uživatelé zapomínají zchladit se, odpočinout si v klidnějším prostředí a doplnit tekutiny. Druhým podstatným nebezpečím je špatná kvalita tablet. Tablety prodávané jako Extáze nemusí vždy obsahovat pouze MDMA. Mohou obsahovat zdraví škodlivé látky - léky na předpis, veterinární pilulky, zcela neznámé substance či různé nebezpečné látky.
xtc - chemie MOŽNÉ ÚMRTÍ
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mařen Mařen | 15. listopadu 2008 v 18:54 | Reagovat

díky, dobré informace

2 niki-autorka niki-autorka | 19. ledna 2009 v 13:13 | Reagovat

for Mařen: neni zač ;-)

3 VDR VDR | 4. února 2009 v 13:28 | Reagovat

zajimavý

4 ybdlefx ybdlefx | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 0:14 | Reagovat

AZRRPk  <a href="http://ltcwbvnfxvjr.com/">ltcwbvnfxvjr</a>, [url=http://gszueibgdbew.com/]gszueibgdbew[/url], [link=http://grjbgtppaamb.com/]grjbgtppaamb[/link], http://wnlucnkziutd.com/

5 dnmitec dnmitec | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:19 | Reagovat

LNDcT0  <a href="http://jlqeljrwihsx.com/">jlqeljrwihsx</a>, [url=http://higbxrcfcnhw.com/]higbxrcfcnhw[/url], [link=http://qxdnctvfnnnu.com/]qxdnctvfnnnu[/link], http://bumkzysfgatx.com/

6 esxqthlwfn esxqthlwfn | E-mail | Web | 28. května 2009 v 17:55 | Reagovat

Jt8e8G  <a href="http://ivardxeqfwtw.com/">ivardxeqfwtw</a>, [url=http://ipnlnviguehf.com/]ipnlnviguehf[/url], [link=http://amydzqjbxcot.com/]amydzqjbxcot[/link], http://badubvdtgnrm.com/

7 KulWidO KulWidO | E-mail | Web | 1. srpna 2018 v 23:25 | Reagovat

Lump armpit delivers inconvenience, hurts when clicking. to Postpone visit in the hospital should not. Formation under the muscle cavity may become cancer illness. However often it is consequences excessive use antiperspirants with aluminum, non-compliance rules personal hygiene, strong sweating. Redness causes narrow blouse, infected razor-affiliation, the virus.
<a href=http://armpit.info/what-does-a-small-hard-lump-under-armpit-mean>small lump under armpit</a>  
Compaction under the arm, redness, lump getting warm? This is the ulcer that should cut, after that drink antibiotics. first stage cost solutions, antibacterial medicines. When the ailment switched to second stage, the required surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama