Kde se vzal punk....a trochu anarchie

11. května 2007 v 15:49 | niki |  Kde se vzal punk....a trochu anarchie

kde se vzal punk

PuNk
O hraní jakéhosi pra-punku se první kapely pokoušeli asi před čtyřiceti lety v americkém New Yorku, pořádně se to ale všechno rozjelo až v 70.letech v Anglii. V té době už bylo nějakou dobu po druhý světový válce a pomalu se z toho vzpamatovával celej svět, jenomže britská ekonomika tehdy poklesla šíleným způsobem, což přineslo plno sociálních problémů. A právě v těchto podmínkách se tehdejší teenageři začali bouřit proti státu, konzervativní společnosti, rodičům a škole svým protikladným životním stylem, kdy kritizovali jakýkoli systém a "honbu za penězi".
Chtěli šokovat, a to vším a všude. Začali nosit vysoké boty, úzké džíny nebo kostkované kalhoty často střižené pod kolena, trika s nápisy punkových kapel, saka, to vše s nášivkami, plackami, sichrami, kolem kalhot nosili řetěz s visacím zámkem a na krku a rukou stahováky. Vlasy měli často nabarvené a rozcuchané a spolu s vlnou Oi! punku na vlasech začali objevovat účesy zvané cherokee, se kterýma si dnešní punx fakt vyhrajou, takže někdy než účes představují spíš nějaký umělecký dílo:
Jejich hudba bylo to nejtvrdší, co jste mohli slyšet. První texty byly o chlastu plné sprostých slov s jednoduchou melodií a s anarchistickými myšlenkami a názory proti režimu. Punkeři na ulicích rozbíjeli co jim přišlo pod nohy, psalo se o nich v novinách, lidé se jich báli a jejich hesla typu fuck the system či no future to celé jen dovršovali.
Sex Pistols - Anarchy in U.K.
Po této první vlně se punk vybouřil a ukázal se být i něčím jiným než jen vandalismem a ,špínou' tehdejší společnosti a postupně se začal objevovat v různých směrech.
Jako první vznikl anarcho-punk. Ten heslo anarchy začal používat spíš v souvislosti se svobodou než bezvládím, vystupuje proti braní drog, rasismu, neřídili se tím co jim společnost přikazuje a snažili se o nezávislost myšlení, někdy až o striktní pacifismus ( = protiválečné hnutí odmítající jakékoli války). Tady vznikla pověstná hláška Punk´s not dead!, když přišla na scénu kapela Crass s písní Punk is dead, kde kritizovala punkery, kteří si chodí kupovat punkové oblečení do značkových obchodů.
Crass
Druhou vlnou byl street punk - punk z ulice. Hudebníci jsou celí potetovaní a poprvé se objevují s čírem na hlavě. Většinou znají jen pár akordů a zpívají o pouličním dění. Společně s ním přichází tzv. Oi! punk. Byl velmi agresivní s jednoduchou melodií a tvrdými texty, které byly o životě dělnického proletariátu, pouličním životě, hospodách a pivu. Název získal od londýnské kapely Cockney rejects z písně ,Oi!Oi!Oi!', což ve slangu znamená ,hej ty!'.
Cockney reject
Dalším stylem se stal HC - Hardcore punk, který ochromil celej svět - byl ještě tvrdší než punk, jakej se hrál doteď. Vznik v Americe, kde se punkrock spojil s metalem, se kterým se často plete. Texty jsou agresivní, vulgární, podporující chaos a často nesrozumitelné bez nějaké myšlenky. Na koncerty chodili punx, metalisti, skins a fandi HC, což až moc často ústilo v brutální rvačky.
Discharge 1983
Postupem času se z punku vyvinula ještě asi tuna dalších směrů (např. death punk, intellipunk, technical punk, straight edge..). Co se asi stát bohužel muselo, byl vznik melodičtějších punkových skupin, které jsou dnes reprezentované například kapelami jako Blink 182, Crazy town či Green day. Ale tohle nemá s punkem už nicmoc společnýho (co se týče textů, nějaké myšlenky, názoru ...). Zpívají o lásce a nejrůznějších kravinách ale jsou hlavně dělány tak, aby se líbili co nejvíce lidema co nejvíc lidí je poslouchalo. Dělají přesně to, proti čemu vlastně punk byl vždycky a naprotest čemu vlastně vznikl - jsou dělány pro společnost, jsou komerční. Prostě punk není o tom, navlíct se do řetězů, obout si glády, celej se potetovat a pak poslouchat Boulevard of Broken Dreams...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 McVerca McVerca | E-mail | 16. srpna 2008 v 20:41 | Reagovat

No jasně Sex Pistols-Anarchy in the Uk nejvíc!!

2 adela adela | E-mail | 23. srpna 2008 v 19:58 | Reagovat

punks not dead

3 Punker..ožrala..   :D Punker..ožrala.. :D | E-mail | 30. prosince 2008 v 20:40 | Reagovat

Punk je nejlepší forma hudby ale metal taky neni špatnej ale stejně........PUNK´S NOT DEAD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama